Birma w pigułce – wiza

Birma – czy warto pojechać?Myanmar lub Birma – formalna nazwa to Republika Związku Mjanmy. Jest nim azjatyckie państwo urokliwie znajdujące się pomiędzy morzem i pasmem gór. Jest na granicy z Chinami, Tajlandią, Laosem Indiami oraz Bangladeszem.

Niegdyś zapomniane, obecnie otwiera się na turystykę. Myanmar metropolia jako stolica nosi nazwę Naypyidaw. Birma obywatele – jej liczbę kalkuluje się na 51,5 miliona. Panuje ustrój prezydencji.
To niezamożny kraj i do niedawna nie było o nim słychać, wszak chce się otworzyć na turystów. Mieszkańcy tam są serdeczni i otwarci na odwiedzających, gościnni i pomocni, tymczasem widać w tym miejscu przeważającą biedę. Niech Was nie zdziwi krajobraz kościstych młodzików biegających na bosaka i proszących o wsparcie. Mężczyźni nie spacerują w spodniach lecz noszą sorongi, kobiety na głowach noszą chusty. Widoczny jest brak doinwestowania, stare, walące się domy, kiepskie drogi. Ludzie są raczej ubodzy – starają się wiązać koniec z końcem. To nadzwyczaj pracowity naród. Zajmują się najczęściej handlem oraz przewozem turystów. Można też niedrogo zjeść. W tutejszej kuchni birmańskiej góruje ryż i makaron.

Birma religiaBirma jest to kraj buddyjski. Rezyduje w tym miejscu około 400 tysięcy buddyjskich mnichów. Jest też trochę hindusów a także katolików. Kiedy jedziemy do Birmy warto zabrać ze sobą perfumy, t-shirty czy kosmetyki, które można z powodzeniem wymieniać na lokalne pamiątki. Można podobnie nabyć obrazki malowane na płótnie, wyrzeźbione głowy Buddy a także inne ręcznie sporządzane cuda.

Na co uważać i czego się wystrzegać?Na targach trzeba uważać na miglanców i naciągaczy. Jak spostrzegają turystów to starają się wydobyć od nich jak najwięcej gotówki. Wypada unikać wody z kranu a jedzenie nie za każdym razem jest czysto preparowane – zdarzają się robaki w potrawach. Wyjeżdżając, wskazane jest też pamiętać o szczepionkach: wskazane jest także szczepienie zwłaszcza na zapalenie wątroby typu A i typu B.

Co warto zobaczyć w Birmie?

Bagan – na małym obszarze jest ponad 2000 świątyń, są one cudne oraz w różnych formatach.
Shwedagon Paya to ogromna budowla sakralna w Yangon. Kontrastuje ona z resztą miasta jako że jest cała w złocie.

Amarapura – buddyjski klasztor – można dostrzec tam codzienne bytowanie mnichów.

Zobacz również:

e visa myanmar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *